Employees List

Central Research & Testing Laboratory (CRTL), Bengaluru

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

 

Name of the post

Director General's Office

01

Asit Singh

 

Director General (Additional Charge)

02

Ramjeet Singh

 

Additional Director-Group Head-Unit Heads

03

M Unnikrishnan Nair

 

Senior Personal Assistant

04

Satish K H

 

Senior Assistant

05

Gopalakrishnan G

 

Driver (SG)

06

Jhinkoo Ram

 

Tech Attendant Grade 3

Accounts-I

01

Muralikrishna C S

 

Chief Accounts Officer (SG)

02

Sivaramakrishnan R

 

Accounts Officer

03

Latha C

 

Assistant Grade I

04

Anil Kumar G

 

Assistant Grade I

05

Vasudha Havanur

 

Assistant Grade I

06

Chandrika S. Shanbhag  

Assistant Grade II

07 Somasekhara M   Attendant Grade 4

Accounts-II

01

Purnima Pandey

 

Accounts Officer

02

Raja C

 

Accounts Officer

03

Ananda G

 

Senior Assistant

04

Satheesh Babu P.S

 

Senior Assistant

05

Siddeswara T   Senior Assistant

06

Karthik R

 

Assistant Grade I

07

Jyothi H R

 

Assistant Grade I

08

Leelavathi M R

 

Assistant Grade I

09

Dr. Reshma Vijay

 

Assistant Grade I

10

Vivek A

 

Assistant Grade I

11

Nagaraj

 

Assistant Grade I

12

Praseed P  

Assistant Grade I

13

N Veeranji Kumar

 

Assistant Grade II

14

Vootla Sreekanth

 

Assistant Grade II

15

B K Suneetha

  Attendant Grade 5

16

Narasimhalu

 

Attendant Grade 5

Administration-I

01 Dr. S Ganesh Kumar  

Chief Administrative Officer  (OG)

02

Bharathi Bai K

 

Administrative Officer

03

Sowbhagya S

 

Assistant Grade I

04

Prasanna D L

 

Assistant Grade I

05

Swaminathan S

 

Assistant Grade I

06

Pradeep

 

Assistant Grade II

07

Kavya V

 

Assistant Grade II

08

Vottikotti Anil Kumar

 

Stenographer Grade III

09

Raghavendra Rao R

 

Attendant Grade 5

Administration-II

01

Praveen Kumar K

 

Administrative Officer

02

Elango G

 

Senior Assistant

03

Suma M B

 

Senior Assistant

04

Rakshit R

 

Assistant Grade II

05

Asha B.M

 

Assistant Grade II

06

Punith S

 

Assistant Grade II

07

Rachana B

 

Assistant Grade II

08

Varadaraju P

 

Telephone Operator Grade I

09

Jayamary A

 

Tech Attndt Gr 5 (Dresser)

10

Subba Rao G

 

Attendant Grade 5

Civil Engineering Division(CED)

 

Sudhakara Reddy S

 

Additional Director & Group Head (PSD, CED) & HoD-HPL

01

Suryanarayana K

 

Engineering Officer Grade 4 (Engineer In-charge & Officer In-charge)

02

Kamala G S

 

Engineering Officer Grade 4

03

Sahodar Gade

 

Engineering Officer Grade 3

04

Ezilan S

 

Technical Attendant Grade 5

05

Venkatesh

 

Technical Attendant Grade 5

Capacitors Division (CD)

 

Dr. Thomas P

 

Additional Director & Group Head (Certification, I&PD, CD, CDD, Trg) & HoD-DMD

1

Dr. Bhavani Shanker T

 

Joint Director (HOD)

2

Vaidhyanathan V

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

3

Uka Ram

 

Engineering Officer Grade 1

4

Sheik Mohamed A

 

Engineering Assistant

5

Manjunatha Tambrahalli

 

Technician Grade 1

6

Moka Sivakumar

 

Technician Grade 1

7

Nalini B

 

Senior Personal Assistant

8

Nagaraja H

 

Attendant Grade 5

Cables and Diagnostics Division (CDD)

 

Dr. Thomas P

  Additional Director & Group Head (Certification, I&PD, CD, CDD, Trg) & HoD-DMD

1

Meena K P

 

Joint Director (HoD)

2

Arunjothi R

 

Joint Director

3

Thirumurty

 

Engineering Officer Grade 4

4

Dillip Kumar Puhan

 

Engineering Officer Grade 4

5

P V Satheesh Kumar

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

6

Dr. Moumita Naskar

 

Scientific Officer Grade 3

7

Ashitha P N

 

Engineering Officer Grade 2

8

Rajat Sharma

 

Engineering Officer Grade 1

9

Rahul Meena

 

Engineering Officer Grade 1

10

Raja G K

 

Engineering Officer Grade 2 (Gp.II)

11

Ravi K

 

Technician Grade 4

12

Karthick R

 

Technician Grade 2 (Elect)

13

Santhosha M

 

Technician Grade 1

14

Kanakavalli K

 

Assistant Grade III

Certification Division
  Dr. Thomas P   Additional Director & Group Head (Certification, I&PD, CD, CDD, Trg) & HoD-DMD
01 Shyam Sundar S   Joint Director (HoD)
02 Shyam R   Engineering Officer Grade 3

Dielectric Materials Division (DMD)

01

Dr. Thomas P

  Additional Director & Group Head (Certification, I&PD, CD, CDD, Trg) & HoD-DMD

02

Sadasiva Murthy P

 

Joint Director

03

Dr. Ann Pamla Cruze

 

Engineering Officer Grade 3(Gp.II)

04

Dr. Gnanasekaran D

 

Scientific Officer Grade 3

05

N Ajith Kumar

 

Engineering Officer Grade 1

06

Siva Prakash R R

 

Scientific Officer Grade 1(GP II)

07

Dr. Ravi Babu Velpula

 

Scientific Assistant

08

Ravi B

 

Attendant Grade 5

09

Govindaraju H V

 

Attendant Grade 5

10

Govindaraju P

 

Attendant Grade 2

11

Mangala S

 

Senior Personal Assistant Grade I

Electrical Appliances Technology Division (EATD)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

1

Dr. P Chandra Sekhar

 

Joint Director (HoD)

2

Dr. Kuldeep Singh Rana

 

Scientific Officer Grade 4

3

Venkatesh D

 

Engineering Officer Grade 3

4

T P Ramesh

  Technician Grade 5

5

Lokeshappa M

 

Technical Attendant Grade 5

6

Nischith N

 

Technician Grade 1

7

Gousia S.K

 

Assistant Grade II

Electrical Maintenance Division(EMD)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

1

Pandian G

 

Joint Director (HoD)

2

Gireesha S R

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

3

Tamil Vanan R

 

Engineering Officer Grade 1 (Gp.II)

4

Haleshi B M

 

Technician Grade 5

5

Siddaramappa

 

Technician Grade 5

6

Hameed H L

 

Technician Grade 1

7

Kandipilli Lovasrinu

 

Technician Grade 1

8

Kodanda Ramu A

 

Technical Attendant Grade 5

Energy Efficiency and Renewable Energy Division (ERED)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

1

Sudhir Kumar R

 

Joint Director (HoD) & Incharge of Library

2

Jothi Basu S

 

Joint Director

3

Rajkumar N

 

Joint Director

4

Jeykishan Kumar K

 

Engineering Officer Grade 2

5

Prashob S

 

Engineering Officer Grade 1

6

Raghu R

 

Engineering Assistant

7

Ajit Kumar Mohanty

 

Technician Grade 1

8

Vinodkumar

 

Technician Grade 1

9

Ashok Kumar N

 

Attendant Grade 5

Earthquake Vibration Research Centre (EVRC)

 

Janardhana M

  Additional Director & Group Head (MTD, MED, EVRC)

01

Panneer Selvam R

 

Joint Director (HOD)

02

Nampoothiri A N N

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

03

Yamini Gupta

 

Engineering Officer Grade 1

04

Dudekala Nagesh Babu

 

Engineering Assistant

05

Veerabhadra K S

 

Technician Grade 2

06

Pooncheral R

 

Technician Grade 1

High Power Laboratory (HPL)

01

Sudhakar Reddy S

  Additional Director & Group Head (PSD, CED) & HoD-HPL

02

Gurudev T

 

Joint Director

03

Chandra Sekhar M

 

Engineering Officer Grade 4

04

Rajaram Mohanarao Chennu

 

Engineering Officer Grade 4

05

Govinda Rao G

 

Engineering Officer Grade 4

06

Arunkumar S

 

Engineering Officer Grade 4

07

Rajkumar Malapati

 

Engineering Officer Grade 3

08

Gopal D H

 

Engineering Officer Grade 3

09

Nagaraj V

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

10

Sreeram V

 

Engineering Officer Grade 3

11

Ravindra Mohare M R

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

12

Pradeep K

 

Engineering Officer Grade 2 (Gp.II)

13

Ashish Kumar Suresh Kumar Kannoujiya

 

Engineering Officer Grade 1

14

Arun Babu M

 

Engineering Officer Grade 1 (GP II)

15

Santhoshkumar P S

 

Engineering Assistant

16

S. Yogaraj

 

Engineering Assistant

17

Raja H

 

Technician Grade 5

18

Narayanaswamy T

 

Technician Grade 5

19

Shankar R

 

Technician Grade 5

20

Ganesh M

 

Technician Grade 5

21

Ramakrishna C

 

Technician Grade 5

22

Saravanabava V

 

Technician Grade 4

23

Manoj Kumar Sahoo

 

Technician Grade 2

24

Arjun P

 

Technician Grade 1

25

Penchalaiah M T

 

Attendant Grade 5

26

Suresh Babu S

 

Attendant Grade 4

27

Nirmala S K

 

Senior Assistant

28

Chaithra M N

 

Assistant Gr II

High Voltage Division (HVD)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

 

Pandian G

 

Joint Director (HoD)

1

Prabhakar C

 

Joint Director

2

Gajendra R K

 

Engineering Officer Grade 4

3

Dharmesh Yelamanchi

 

Engineering Officer Grade 4

4

K Gangaraju

 

Engineering Officer Grade 3

5

Priya S

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

6

Jithin Pauly P

 

Engineering Officer Grade 3

7

Suresh

 

Engineering Officer Grade 2 (Gp.II)

8

Shyam Agarwal

 

Engineering Officer Grade 1

9

Bandi Venkata Nagachandra

 

Engineering Officer Grade 1

10

Mohan Babu V

 

Engineering Officer Grade 1

11

Marimuthu K

 

Engineering Officer Grade 1 (Gp.II)

12

Gobinath G

 

Engineering Assistant

13

Giri Rishes R

 

Technician Grade 2

14

Sunny Kumar Mandal

 

Technician Grade 1

15

Pichaimani R

 

Technical Attendant Grade 5

Information & Publicity Division (I&PD)

 

Dr. Thomas P

 

Additional Director & Group Head (Certification, I&PD, CD, CDD & Trg) & HoD-DMD

  Shyam Sundar S  

Joint Director (HoD)

01

Kamalashankari R

 

Engineering Officer Grade 4

02

Ramadas

 

Engineering Officer Grade 3

03

Mahesh Chandrappa Talavar

 

Assistant Grade II

Library and Information Centre

 

Shri. Sudhir Kumar R

 

HoD (ERED) & Incharge of Library and Information Centre

01

Jaishree Khandelwal

 

Assistant Librarian

Mechanical Engineering Division (MED)

 

Janardhana M

  Additional Director & Group Head (MTD, MED, EVRC)

01

Dr. Selvaraj M

 

Joint Director (HoD)

02

Prafulchandra R Dongre

 

Engineering Officer Grade 4

03

Vijaya Kumar K

 

Engineering Officer Grade 3

04

Varadaraj B M

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

05

Gokul Suresh

 

Engineering Officer Grade 1

06

Durgesh Kumar Yadav

 

Engineering Officer Grade 1

07

Vikas Singh Rajput

 

Engineering Officer Grade 1

08

Raghurama

 

Technician Grade 4

09

Abhilash M V

 

Technician Grade 1

10

Satyapriya Sahoo

 

Technician Grade 1

Material Technology Division (MTD)

01

Janardhana M

  Additional Director & Group Head (MTD, MED, EVRC)

02

Mallikharjuna Rao T

 

Additional Director (HoD)

03

Dr. Saravanan V

 

Joint Director

04

Dr. Kumar R K

 

Joint Director

05

Kishorekumar G

 

Joint Director

06

Arvind Kumar

 

Engineering Officer Grade 4

07

D Laxman Rao

 

Engineering Officer Grade 1

08

Subbiramani K

 

Engineering Assistant

09

Dhanaraj S

 

Technical Attendant Grade 5

10

Shankar J

 

Attendant Grade 5

11

Ramesha B G

 

Attendant Grade 5

12

Jayabharathi S

 

Senior Assistant

Metering and Utility Automation Division (MUAD)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

01

Dr. P Kaliappan

 

Joint Director (HoD)

02

Suresh V

 

Joint Director

03

Sudha S

 

Joint Director

04

Viji Bharathi

 

Engineering Officer Grade 4

05

Shaileshwari M U

 

Engineering Officer Grade 4 (IT Cell)

06

Shankaramurthy

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

07

Jayadev B L

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

08

Dhanavath Shankar

 

Engineering Officer Grade 2

09

Kodi Kalyan Srinivas

 

Engineering Officer Grade 1

10

Omprakash Kumar

 

Engineering Officer Grade 1

11

Pushpalatha S P

 

Engineering Officer Grade 1(Gp.II)

12

Kirankumar M

 

Engineering Assistant

13

Vasamsetti Mahesh

 

Assistant Grade II

14

Tippatla Ravikumar

 

Assistant Grade II

15

Sundaramurthy R

 

Attendant Grade 4

Official Language Section

 

Dr.Venkateswara Rao M

 

Additional Director - HoD (R&D)- Incharge

01

Vidya L N

 

Senior Hindi Officer

02

Shamla Medhar

 

Senior Hindi Translator

03

Ramachandra V

 

Attendant Grade 2

Planning & Co-ordination (P&C)

01

G R Viswanath

 

Additional Director (HoD)

02

Anand S

 

Engineering Officer Grade 4

03

Haritha K.S

 

Assistant Grade II

04

Suresha

 

Attendant Grade 4

Purchase

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

01

Gujjala B Balaraju

 

Joint Director (HoD)

02

Kadar Basha

 

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

03

Manohar Nagula

 

Engineering Officer Grade 3

04

Uppu Anil

 

Assistant Grade II

05

Varun Kumar A

 

Assistant Grade II

Power Systems Division (PSD)

 

Sudhakara Reddy S

 

Additional Director & Group Head (PSD, CED) & HoD-HPL

01

Dr. Sreedevi J

 

Joint Director (HoD)

02

Dr. Manohar Singh

 

Engineering Officer Grade 4

03

Ramesh Patil

 

Engineering Officer Grade 3

04

Ved Prakash Yadav

 

Engineering Officer Grade 1

05

Venkatesh Donthula

 

Engineering Officer Grade 1

06

Tanmay Roy

 

Engineering Assistant

Quality

 

Dr. Bhavani Shanker T

 

Joint Director & Quality Manager

 

Dr. Arun Kumar Datta (STDS)

 

Joint Director & Deputy Quality Manager

 

Smt. Arunjothi R

 

Joint Director & Deputy Quality Manager

Research & Development Management (R&D)

01

Dr.Venkateswara Rao M

 

Additional Director (HoD)

02

Dr.Tulika Bhattacharjee

 

Engineering Officer Gr 3

03

Arka Chakraborty

 

Engineering Officer Gr 2

04

Hemalatha A

 

Assistant Grade I

05

Mangala Gowri

 

Multi-Tasking Staff Gr 1

Short Circuit Laboratory (SCL)

01

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

02

Vasudevamurthy B R

 

Joint Director

03

Girija G

 

Joint Director

04

Somala Arjuna Rao

 

Engineering Officer Grade 4

05

Nunnagoppula M

 

Engineering Officer Grade 4

06

Venkataramaniah G

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

07

Sakthivel P

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

08

Prakash C L

 

Engineering Officer Grade 3(Gp.II)

09

Rakesh K G

 

Engineering Officer Grade 1(Gp.II)

10

NaveenKumar

 

Engineering Assistant

11

Shenbagarajan S

 

Engineering Assistant

12

Lakavath Rajender

 

Engineering Assistant

13

Alex T Kariyil

 

Engineering Assistant

14

Ramakrishna

 

Technician Grade 5

15

Suresh Angadi

 

Technician Grade 5

16

Gopalakrishnamurthy C

 

Technician Grade 5

17

Hanumanthappa M N

 

Technician Grade 4

18

Suman T S

 

Technician Grade 2 (Electrician)

19

Chethan S

 

Technician Grade 1

20

Bheemashankar

 

Technician Grade 1

21

S Durga krishnaiah

 

Assistant Grade II

22

Ramesha G M

 

Attendant Grade 4

23

Srinivasamurthy H B

 

Attendant Grade 2

Security

01

Riaz K I

 

Security Officer

02

Nalawade Satish Ramchandra

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

03

Pradeep Kumar Dhar

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

04

Madusudana K.G

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

05

Shanker K

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

06

Saleem Pasha S

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

Smart Grid Research Laboratory (SGRL)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, SGRL, Purchase, MUAD, ERED, HV, EMD) & HoD-SC Lab

01

Dr. Amit Jain

 

Joint Director (HoD)

02

Shivakumar V

 

Joint Director

03

Pradish M

 

Engineering Officer Grade 4

04

Shivakumar C

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

05

Shailesh Kapoor

 

Engineering Officer Grade 1

06

Shivendra Kumar Sinha

 

Engineering Officer Grade 1

07

Ravi N

 

Attendant Grade 2

Training

 

Dr. Thomas P

  Additional Director & Group Head (Certification, I&PD, CD, CDD, Trg) & HoD-DMD

01

Dr. Anandakumar M G

 

Joint Director(HoD)

02

Nagendra P

 

Assistant Grade II

03

Munideva Rao M P

 

Attendant Grade 5

Regional Testing Laboratory (RTL), Guwahati

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Manas Chakraborty

Scientific Officer Gr 4

Regional Testing Laboratory (RTL), Kolkata

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Dr. Prabhat Kumar Maiti

EO Gr 5/Joint Director

02

Manish Kumar

Engineering Officer Gr 1

03

Mallick G.C

Attendant Grade 5

04

Deeptaneel Roy

Assistant Grade II

Regional Testing Laboratory (RTL), Noida

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Manoj Kumar Jaiswal

Joint Director (Unit Head)

02

Lakshmi Narain Giri

Engineering Officer Grade 4

03

Dr. Neha Adhikari

Engineering Officer Grade 4

04

Mridula Jain

Engineering Officer Grade 3

05

Ram Babu

Engineering Officer Grade 3

06

Dr. Venkata Prasad C

Scientific Officer Grade 3

07

Sathish Kumar

Engineering Officer Grade 3 (Gp II)

08

Gangeshwar Singh

Engineering Officer Grade 1

09

Rishiraj Meena

Engineering Officer Grade 1

10

Netram Meena

Engineering Officer Grade 1

11

Selvaraj P

Scientific Assistant

12

Amit Tamrakar

Engineering Assistant

13

Umesh Chand

Technician Gr 5

14

Ranbir Singh

Technician Gr 4

15

Bishan Singh Negi

Attendant Grade 5

16

Rambaran

Attendant Grade 5

17

Pandey R K

Attendant Grade 5

18

Sumeer Chand

Attendant Grade 5

19

Jalandhar

Attendant Grade 5

20

Bhadola M K

Attendant Grade 5

21

Kiran Akolia

Attendant Grade 3

22

Ishani Mahendrakumar Sutaria

Admn-cum-Accts Officer

23

Rajendran G

Senior Personal Assistant Grade I

24

Bhuwan Chandra

Assistant Accounts Officer

25

Tilak Raj

Senior Assistant

26

Ankit Jain

Assistant Grade II

27

Babu Ram

Driver(SG)

28

Ram Bahadur Singh

Driver(SG)

29

Yeshpal Singh

Multi-Tasking Staff Gr 3

30

Shreepal

Multi-Tasking Staff Gr 3

Switchgear Testing & Development Station (STDS), Bhopal

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Sawale B A

Additional Director (Unit Head)

02

Sumbul Munshi

Joint Director

03

Manohar Singh Takkher

Joint Director

04

Abhay Kumar Khairwar

Joint Director

05

Dr. Arun Kumar Datta

Joint Director

06

Sarita S Dongre

Joint Director

07

Yugal Agarwal

Joint Director

08

Leena H Roy

Joint Director

09

Himangshu Roy

Joint Director

10

Deepa J Warudkar

Engineering Officer Gr 4

11

Saumitra Pathak

Engineering Officer Gr 4

12

Rajendra Singh

Engineering Officer Gr 4

13

Dr. Priyamvada Chandel

Engineering Officer Gr 4

14

Arvind Pandey

Engineering Officer Gr 4

15

Diptiranjan Sahoo

Engineering Officer Gr 4

16

Kalambe S P

Engineering Officer Gr 4

17

Venkateswarulu G

Engineering Officer Gr 3

18

Vipul Sharma

Engineering Officer Gr 3

19

Sunil Onkarrao Koche

Engineering Officer Gr 3(Gp II)

20

Prashanth N Deolikar

Engineering Officer Gr 3(Gp II)

21

Jan Rao Gajbhiye

Engineering Officer Gr 3(Gp II)

22

Manoj Hirani

Engineering Officer Grade 2

23

Prabakaran T

Engineering Officer Grade 2

24

Angadi Ashok Babu

Engineering Officer Grade 2

25

Guguloth Ravi

Engineering Officer Grade 2

26

K Sharath Kumar

Engineering Officer Grade 2

27

Arpit Singh

Engineering Officer Gr 1

28

Sandeep Singh

Engineering Officer Gr 1

29

Abhishek Verma

Engineering Officer Gr 1

30

Pratik Kumar Jaiswal

Engineering Officer Gr 1

31

Gyan Prakash Nirmal

Engineering Officer Gr 1

32

Gaurav Gupta

Engineering Officer Gr 1

33

Abhinit Tiwari

Engineering Officer Gr 1

34

Mahendra Pratap Maurya

Engineering Officer Gr 1 (GP.II)

35

Kudumala Veera Gangadhar Reddy

Engineering Assistant

36

Neeraj Singh

Engineering Assistant

37

Rajat Malgotra

Engineering Assistant

38

Dubey R P

Technician Gr 6

39

Morchale D K

Technician Gr 5

40

Sathyanarayan Bilare

Technician Gr 5

41

Anil Rabidas

Technician Gr 5

42

Vishwakarma C

Technician Gr 4

43

Rajesh P Shende

Technician Gr 4

44

Surendra Toppo

Technician Gr 3

45

Upendra Kumar Manekar

Technician Gr 3

46

Sadashiv Sharma

Technician Gr 3

47

Shivlal Marawi

Technician Gr 2

48

Rajesh Mewade

Technician Gr 2

49

Munjam Rathan

Technician Gr 2 (compounder)

50

Rajesh Kumar Sharma

Technician Gr 2

51

Prakash Chandra

Technician Gr 2

52

Bhupendra

Technician Gr 1

53

Bikas Kumar Sahoo

Technician Gr 1

54

Subas Chandra Dalei

Technician Gr 1

55

Rajesh Parate

Attendant Grade 5

56

Kashiram Akhande

Technical Attendant Gr 5

57

Soni N K

Technical Attendant Gr 5

58

Rameshchandra C

Attendant Grade 5

59

Ghanshyam Singh

Attendant Grade 5

60

Raikwar M K

Attendant Grade 4

61

Santosh

Attendant Grade 4

62

Ghasiram

Attendant Grade 3

63

Suman Kumar Verma

Security Officer

64

Sanjay Kumar Acharya

Accounts Officer

65

Sibila Kispotta

Administrative Officer

66

Sunil Singh Bais

Senior Assistant

67

Ramesh Wakodikar

Senior Assistant

68

Mohammed Hussain S K

Assistant Gr I

69

Sreeja S

Assistant Gr II

70

Makam Jagan Mohan

Assistant Gr II

71

Prasad Halliyavar

Assistant Gr II

72

Sirigiri Devapriyam

Assistant Gr II

73

Varsha Diwan

Assistant Gr II

74

Shiva Shyamala K

Senior Personal Assistant Grade I

75

Vidya Raj

Junior Hindi Translator

76

Thampi P G

Driver(SG)

77

Chain Singh Yadav

Multi-Tasking Staff Gr 4

78

Roop Singh

Multi-Tasking Staff Gr 3

79

Rakesh Batham

Multi-Tasking Staff Gr 3

80

Pawan Kumar Neel

Multi-Tasking Staff Gr 3

81

Omwati

Multi-Tasking Staff Gr 2

82

Milan Kumar

Multi-Tasking Staff Gr 2

83

Sujesh T

Multi-Tasking Staff Gr 1

84

Bhanu Kishore Alluri

Multi-Tasking Staff Gr 1

85

Maya Devi

Multi-Tasking Staff Gr 1

Thermal Research Centre (TRC), Nagpur

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Rajesh Ranjan

Joint Director (Unit Head)

02

Dr. Samir Kumar Nath

Joint Director

03

Dhiraj Madhukar Gourkhede

Joint Director

04

Uday S Joshi

Joint Director

05

Rajesh J.Chaudhari

Engineering Officer Grade 1 (Gp II)

06

Dawale Pankaj Digamber

Engineering Officer Grade 1

07

Prabhakar R Bhanse

Technician Grade 5

08

Sudhir M. Gharde

Technician Grade 4

09

Subhash D. Pandit

Attendant Grade 5

10

Sudhir B Deoghare

Attendant Grade 5

11

T Sivakumar Iyer

Attendant Grade 5

12

Javed Saood Yazdani

Senior Assistant

13

Lalitha S Pillai

Accounts Officer

14

Laluram D Yadav

Driver (SG)

15

Suhas K Indurkar

Multi-Tasking Staff Gr 4

16

Dhanraj B Gaikwad

Multi-Tasking Staff Gr 4

17

Ramdas Kutar

Multi-Tasking Staff Gr 3

18

Meshram R D

Multi-Tasking Staff Gr 3

Ultra High Voltage Research Laboratory (UHVRL), Hyderabad

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Dr. Pradeep M Nirgude

Additional Director (Unit Head)

02

Devender Rao K

Joint Director

03

Aravind K A

Joint Director

04

Shivaprasad P

Engineering Officer Gr 4

05

Sukumar P

Engineering Officer Gr 4

06

Dr. Rajamani P

Engineering Officer Gr 4

07

Ramulu A

Engineering Officer Gr 3 (Gp.II)

08

Venkateswar Rao G

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

09

Srinivas K

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

10

Krishna B

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

11

Prabhakar Reddy P

Engineering Officer Gr 2(Gp.II)

12

Kuruva Urukundu

Engineering Officer Gr 2

13

Chavantakur Pallavi

Engineering Officer Gr 1

14

Rajeswara Rao K

Engineering Officer Gr 1 (Gp.II)

15

Guguloth Ramesh

Engineering Officer Gr 1 (Gp.II)

16

Siddhardha Mahankali

Scientific Officer Gr 1 (Gp.II)

17

Govardhanachari K

Engineering Assistant

18

K Sandhya

Engineering Assistant

19

Arasada Vamsee Krishna

Engineering Assistant

20

Shivayogi Jamadar

Technician Gr 5

21

Sudhakar S

Technician Gr 5

22

Jangaiah G

Technician Gr 4

23

Raju M

Technician Gr 4

24

Suresh Kumar G

Technician Gr 4

25

Ashok C

Technician Gr 4

26

Syed Khaliq

Technician Gr 3

27

Kishan R

Technician Gr 1

28

Anand Singh Negi

Attendant Grade 5

29

Palani Reddy S

Attendant Grade 5

30

Radhakrishnan B

Admn-cum-Accts Officer

31

Joshi R C

Senior Assistant

32

Ramesh K

Senior Assistant

33

Kalpana K

Assistant Gr I

34

Pulipati Srikanth

Assistant Grade II

35

Venkatesh P

Driver (SG)

36

Venkat Rao K

Driver (SG)

37

Danaiah K

Multi-Tasking Staff Gr 4

38

Dakeya Nayak

Multi-Tasking Staff Gr 4

39

Balaraju A

Multi-Tasking Staff Gr 3

40

Kodandapani K

Multi-Tasking Staff Gr 3

41

Srisailam K

Multi-Tasking Staff Gr 3

42

Krishna P

Multi-Tasking Staff Gr 3